DNA Extraction and Purification
- (8)
- (5)
- (8)
- (35)
- (15)
- (15)
- (9)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (105)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (17)
- (2)
- (47)
- (12)
- (2)
- (2)
- (24)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (23)
- (11)
- (15)
- (2)
- (95)
- (11)
- (7)
- (19)
- (5)
- (23)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
Filtered Search Results
MP Biomedicals SPINeasy™ DNA Maxi Kit for Soil
Soil samples represent a highly complex and variable environment, making microbial DNA analysis particularly challenging.
MP Biomedicals™ Lysis Matrix S, 50mL Tubes
MP Biomedicals™ Lysis Matrix S Tubes are for extractions of nucleic acids, proteins, metabolites and other small molecules from tough, hard or brittle cell membranes including organisms with tough or dense exterior matrix
| Content And Storage | Room temperature (15° - 30°C) |
|---|---|
| Matrix | S |
| Product Type | Lysis Matrix |
| For Use With (Equipment) | FastPrep-24, FastPrep 120, FastPrep-96 |
| Sample Type | All Samples,Bone,Fixed Samples,Food,Heart,Lung,Plants,Roots,Seeds,Skeletal Muscle,Spores,Tough Tissues |
| For Use With (Application) | Sample preparation, Sample lysis, Nucleic acid isolation and purification, Molecular biology, Gene expression, Microbiological analysis; Gene function, Gene regulation |
MP Biomedicals SPINeasy™ DNA/RNA Kit for Blood
Provides a fast and efficient workflow for reliable recovery of both DNA and RNA from blood samples.
MP Biomedicals™ TeenPrep™ Lysing Matrix E, 15 mL Tubes
TeenPrep™ Lysing Matrix E contains ceramic spheres, silica spheres and glass beads for grinding soil, feces, sludge and other environmental samples.
| Content And Storage | Room Temperature |
|---|---|
| Matrix | Lysing Matrix E |
| Bead Type | 1.4 mm Ceramic Spheres, 0.1 mm Silica Spheres, 4 mm Glass Beads |
| For Use With (Equipment) | FastPrep instruments or other bead beaters |
| Sample Type | Soil,Environmental,Feces |
| DNase | Dnase-free |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid Isolation and Purification, Homogenization |
| RNase | RNase-free |
MP Biomedicals™ TeenPrep™ Lysing Matrix F, 15 mL Tubes
TeenPrep™ Lysing Matrix F, 15 mL Tubes are used to isolate RNA and protein from samples. Lysing Matrix F is useful in applications such as isolation of intact organelles, and super-molecular structures where lysis conditions necessitate high impaction but low shearing.
| Matrix | Lysing matrix F |
|---|---|
| DNase | Dnase-free |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid isolation and purification, molecular biology, gene expression, microbiological analysis |
MP Biomedicals™ Lysing Matrix S, 96-Tube Rack
Lysing Matrix S contains four 1/8 in. (3.175 mm) diameter stainless steel beads. Applications include RNA and protein extraction from difficult samples where lysis by impaction with minimal mechanical shearing, is preferable.
MP Biomedicals™ Lysing Matrix E, 96-tube Rack
Lysing Matrix E tubes contain 1.4 mm ceramic spheres, 0.1 mm silica spheres, and one 4 mm glass bead. Used to grind soil, sediment, water, feces, sludge, compost, rhizosphere. For use on FastPrep™ instruments or any bead beater.
| No. of Reactions | 96 |
|---|---|
| Bead Type | 1.4 mm Ceramic Spheres, 0.1 mm Silica Spheres, 4 mm Glass Beads |
| For Use With (Equipment) | FastPrep-96 |
| Sample Type | Soil,Environmental,Feces |
| DNase | Dnase-free |
| RNase | RNase-free |
MP Biomedicals™ SPINeasy™ DNA Kit for Microbiome
For simple and fast isolation of microbial genomic DNA from various samples. Lysing Matrix E and specially formulated buffers for thorough and complete microbial lysis with FastPrep instruments.
Thermo Scientific Chemicals DNAzol™ Reagent
DNAzol∣r Reagent, is a complete and ready-to-use electrophoretic reagent to isolate genomic DNA from solid and liquid samples of animal, plant, yeast, and bacterial origin.
| Form | Liquid |
|---|---|
| Product Type | DNA Extraction Reagent |
| Color | Blue-green |
| For Use With (Application) | Complete and ready to use reagent for the isolation of genomic DNA from solid and liquid samples of animal and plant origin |
R&D Systems™ CometAssay Electrophoresis Starter Kit
Unique product line for studying DNA damage and repair with CometAssay™ Electrophoresis System II
| Content And Storage | Store the unopened product at room temperature. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Description | Sample-ready pre-treated glass slides |
| For Use With (Equipment) | CometAssay™ Kit |
| For Use With (Application) | Sample preparation, processing, analysis, and storage for the CometAssay™ |
Cytiva blood genomicPrep Mini Spin Kit
Designed for the rapid extraction and purification of high molecular weight genomic DNA (gDNA) from whole blood, buffy coat, bone marrow and nucleated red blood cells.
| Includes | Spin columns prepacked with a novel Silica membrane, Lyophilized Proteinase K powder, Lysis solution, wash and Elution Buffers, microcentrifuge collection tubes, a full protocol booklet and a detachable, quick reference protocol card |
|---|---|
| Description | illustra blood genomicPrep Mini Spin Kit is designed for the rapid extraction and purification of high molecular weight genomic DNA (gDNA) from whole blood, buffy coat, bone marrow, and nucleated red blood cells. |
| Product Type | illustra blood genomicPrep Mini Spin Kit |
| Purity | 1.7 |
| Sample Volume | 50 μl whole blood, Buffy coat, bone marrow cells, 2 μl nucleated blood†, 300 μl whole blood‡ |
| Yield | 4-6 μg/200 μl whole blood |
| For Use With (Application) | Used for several downstream applications including real-time PCR, endpoint PCR, multiplex PCR, and restriction enzyme digestsSuitable for use in molecular biology applications including standard, multiplex and quantitative PCR; cloning; haplotyping; rest |
| Test Time | < 20 min |
MP Biomedicals™ SPINeasy™ Plasmid Miniprep Kit
Spin column technology for fast, high-quality plasmid DNA isolation from bacterial cultures. High purity plasmid DNA, free of gDNA contamination following a modified alkaline lysis method. Plasmid DNA suitable for a variety of downstream applications, including cloning, restriction digestion, and transformation.